הויכוח שאינו נגמר: פונדמנטלי, טכני או אוטומטי

2011-05-22
FINBOX
 
 
כבר הרבה זמן מתנהלת מלחמת דעות בין המשתתפים בשוק הגלובלי.
אנליסטים, יועצים, מנהלי תיקים, משקיעים וסוחרים הפועלים בשוק ההון חלוקים בדעתם על הדרך הטובה ביותר לנתח את ההתרחשויות בבורסה.
קיימות כמה שיטות עיקריות לניתוח שוק ההון אנסה לפרט אותן בקצרה.
 

ניתוח פונדמנטלי

הפונדמנטליסטים מסתמכים על ביצועי החברות, דוחות כספיים, בחינת יעילות, הנהלה והתחרות בשוק. שיטה זו מיושמת גם בהשקעות ערך, שיטת השקעה שנוסדה ע"י פרופסור בנג'מין גראם ובה משתמש בהצלחה  רבה יש לציין, גם וורן באפט. השיטה מצריכה הבנה בניתוח דוחות כספיים, תהליכים בכלכלה והבנה של מדדים כלכליים (כגון ריבית, אינפלציה, אבטלה, צריכה ועוד רבים אחרים).
 
יתרונות השיטה הפונדמנטלית:
 • אפשרות לניתוח מעמיק של דוחות החברה או של מדדים כלכליים, פירוש נתונים  ברורים, אפשרות לבחון מצב רווח והפסד לפי נתונים שנמסרו ע"י החברה.
 • אפשרות לקבלת שווי שוק וצפי למחיר הריאלי של המניה או המדד בהתחשב בנתונים ואינדיקטורים כלכליים נגישים.
 
חסרונות השיטה הפונדמנטלית:
 • אין הגדרת זמן ברורה להשקעה.
 • אין התחשבות בהיבט הפסיכולוגי והשפעות חיצוניות בלתי צפויות.
 • המודלים הכלכליים מבוססים על השוק בוואקום ואין אפשרות לקחת בחשבון את כל הפרמטרים במשוואה. במתמטיקה אין אפשרות לפתור משוואה עם יותר מ 2 נעלמים, כאן הנאלמים הם אין סופיים.
 • דוחות של החברה המוצהרים, לפעמים מציגים נתונים "מוטים", לרבעון מסויים.
 • פירוש הנתונים הכלכליים אשר נעשה ע"י אנליסטים ויכול להתפרש  באופן שונה, אין אחידות בדעות ואפשרויות לפירוש, כל אנליסט יכול לתת משקל אחר לנתונים המתקבלים.
 
לסיכום: צורת ניתוח זו מתאימה יותר למשקיעים ופחות לסוחרים, בגלל קושי בהגדרת גבולות זמן להשקעה, קושי בקבלת נתונים ופירושם. לפי הניתוח הפונמנטלי ניתן לרוב לגזור מחיר יעד לני"ע בהיעדר תנאים סביבתיים משתנים. 
 
 

ניתוח טכני

מנתחים טכניים מבססים לרוב את התחזיות על תבניות או מגמות שנוצרו בעבר, מנקודת מבט של ניתוח טכני מה שהיה זה מה שיהיה והשוק הוא מחזורי, נקודת ההנחה היא שפסיכולוגית המסחר לא משתנה והתבניות הטכניות מהעבר יכולות להתממש גם בעתיד, עוד נקודה שהניתוח טכני מתבסס עליה היא שהכל נמצא בגרפים וניתן למצוא ביטוי לכל התרחשות כלכלית בתוך הגרף עצמו.
ניתן גם לציין 3 זרמים במסחר לפי שיטת הניתוח הטכני :
 • מסחר לפי תבניות טכניות ואינדיקטורים- לכל טווחי זמן.
 • מסחר לפי נרות יפניים-לטווחי זמן קצרים.
 • מסחר לפי ארועים והתרחשויות-לטווחי זמן קצרים מאוד.
 
יתרונות השיטה הטכנית
 • נגישות לנתונים (גרפים, ציתותים, היסטוריה של שערים, אינדיקטורים ועוד...).
 • הגדרת יעדים רווח והגבלת הפסד תוך אפשרות לניהול סיכונים מוגדר.
 • אפשרות למסחר בטווחי זמן משתנים (שבועי,יומי, תוך יומי).
 
חסרונות השיטה הטכנית
 • ניתוח שמסתמך על ביצועי העבר ופירוש שערים היסטוריים.
 • בעיה בזיהוי מדויק של תבניות, פירוש הנתונים תלוי בידע, נסיון והדיוק של במנתח הטכני, מה שמאפשר דעות רבות אפילו על אותה התבנית.
 • צורך במעקב שוטף אחר הנתונים ופירוש של מספר נתונים המתקבלים באותו הזמן.
 • השפעה פסיכולוגית ולחץ בגלל רצף הנתונים ושינויים יכולים לגרום להטיה של הניתוח.
 • אין התחשבות לרוב בנתונים הכלכליים או יעד מחיר הנתמך ע"י נתונים כלכליים, כך שהגדרת היעדים מתבצעת על סמך העתקת מהלכי העבר.
 
לסיכום: ניתוח טכני מתאים יותר לסוחרים ופחות למשקעים, לרוב ניתוח טכני אינו אמין לטווחי זמן גדולים ומצריך מעקב שוטף אחר הנתונים.
בשיטה זו ניתן להגדיר במדויק גבולות הרווח והפסד ולנהל סיכונים באופן מבוקר אך הבעייתיות בשיטה היא זיהוי נכון של התבנית והתמודדות עם השפעות פסיכולוגיות וההנחה שההיסטוריה חוזרת על עצמה.
 
 

ניתוח מתמטי (מערכות מסחר אוטומטיות)

ניתוח מתמטי מבוסס על אלגוריתמים אשר יכולים לזהות שינויים בשוק, רצף הנתונים שזורם מעובד ע"י אלגוריתם מתמטי אשר מתוכנן לקלוט נתונים ולעבדם לפי הגדרות שהוכנסו למערכת. שיטת ניתוח זו קיימת כבר כמה שנים אך נפוצה יותר בחדרי מסחר של גופים פיננסיים גדולים, דוגמה הכי טובה לאלגוריתם שמשתמשים בו באופן קבוע הוא אלגוריטם המזהה ארביטראז' בשוק (הפרש מחירים של אותה המניה בבורסות השונות).
 
יתרונות המסחר המתמטי
 • אלגוריתם לרוב בנוי לעבד מספר רב של נתונים ומצבים באותו הזמן, בלי לפספס אינפורמציה חשובה שאותו האלגוריתם תוכנת לזהות.
 • הגדרה מדויקת של ניהול סיכונים, ניתן להגדיר טווח רווח והפסד ללא צורך במעקב תמידי.
 • מסחר בעזרת מערכות מסחר, מונע השפעה פסיכולוגית ופירוש נתונים מוטעה כתוצאה מכך.
 
חסרונות המסחר המתמטי
 • חשיבות רבה להגדרה נכונה של אלגוריתם המתחשב בשינויים קיצוניים המתרחשים בשוק, לרוב האלגוריטמים בנויים לזהות רק סוגים מסויימים של התרחשויות.
 • יעילות המערכת יכולה להיות מוטעת בגלל אופן חישוב הנתונים, מערכת מסחר אשר מתבססת על נתונים היסטוריים ומותאמת להתרחשויות העבר, אינה מבטיחה התאמה להווה.
 • בחירת מערכת המסחר לפי שיטת המסחר הייחודית, מצריכה הבנה וניסיון בסיסי מוקדם במסחר.
 
לסיכום: השיטה מתאימה לסוחרים או לאנשים  המחפשים מסחר אוטומטי שקול ומוגדר עם תהליך לניהול סיכונים מותאם אישית.
לשיטת המסחר המתמטי יש יתרונות רבים, אך מציאת המערכת מסחר המתאימה לסגנון  הייחודי יכולה לקחת זמן ומצריכה ניסיון בסיסי במסחר.
 
לדעתי הויכוח התמידי על בחירת שיטת הניתוח הנכונה לא יפתר בזמן הקרוב, תמיד יש בעד ונגד וחסידי שיטה מסויימת  יוכלו תמיד לטעון שיש עוד יתרונות נוספים אשר לא צויינו כאן, אך דבר אחד נכון, שוק ההון מתפתח ועובר שינויים רבים וביחד איתו צריך להתאים את שיטת המסחר לשינויים אלה.
בכתבה הבאה אני אנסה לסקור שינויים בהווה ושינויים עתידיים צפוים בשוק ההון, לעומת המצב שהיה בעבר.
 
כותב הכתבה: שפק אנדרי.
 

בעדיבות אתר tradingsystems.co.il

 
 
 
אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ ו/או המלצה לפעילות כלשהי בניירות ערך

בסיס למסחר מתמטי ואופטימיזציה פשוטה

2011-05-20
FINBOX
 
 
מסחר בבורסה
בתחילה קצת על המסחר הכללי בבורסה וקבלת ההחלטות.
המסחר תומן בתוכו סדרה של החלטות יום יומיות. תזמון לפתיחה וסגירה של פוזיציות על בסיס רצף הנתונים השוטפים, הגדרת גבולות הפסד והחלטות לגבי סכום ההשקעה האופטימלי, מצב של לחץ תמידי והצורך לקבל החלטות בתנאים אלה יכולים מאוד להשפיע על אופן קבלת החלטות ברמה המנטלית והמעשית.
רווח גדול או להפך סדרה של הפסדים, לרוב פוגעים בביטחון של הסוחר ומשפיעים על הביטחון העצמי ועל היכולת להמשיך ולהרוויח בבורסה לאורך זמן.
לא פעם מצד הסוחר יש רצון להעביר את נטל המסחר על תוכנה חכמה אשר תוכל לתת פתרון חלקי או מלא למבול של נתונים המגיעים כל הזמן ממקורות שונים והצורך לקבל החלטות.
הפתרון יכול להימצא במערכות מסחר מתמטיות  אשר יכולות לעבד את זרם הנתונים הרציף ולתת באופן מדויק ואינו מושפע מרעשים חיצוניים, התראות מסחר כמעט בזמן אמת.
מערכות מסחר משוכללות היום, יכולות כמעט באופן מלא להציע פתרונות לשאלות שעולות במסחר בבורסה לדוגמה נקודות כניסה ויציאה מפוזיציה, ניהול סיכונים נכון וניהול הון בהתחשב בסיכון הרצוי.
 
מסחר מתמטי בבורסה (אלגוריתמים)
תחילת נגדיר מהו המסחר המתמטי או בשמו היותר מוכר מסחר רובוטי.
זהו מסחר אשר בבסיס שלו נמצאת נוסחה מתמטית (אלגוריתם) המתוכנן לבצע פעולה מסוימת בהתחשב בפרמטרים המוכנסים לנוסחה.
אחד הסוגים המוכרים לאלגוריתמים הם האינדיקטורים הטכניים כגון RSI, MACD, ADX  ועוד רבים אחרים.
 
אלגוריתם בסיסי אשר עליו עושים אופטימיזציה(שיפור) בעזרת הכנסת כלים פשוטים יחסית, יכול להתאים יותר להתרחשויות השונות בשווקים.  בשביל זה לא בהכרח צריך לבנות מערכות מסובכות, מספיק להשתמש בנוסחה המתארת לפחות אחד ממצבי השוק (למשל מגמה) ובעזרת טווח ההגדרה לשימוש בנוסחה שלנו ניתן להתאים את פעילות הנוסחה. בהמשך אני יסביר על המושגים האלה בהרחבה.
 
במסחר האוטומטי יכול הסוחר להתרכז בפיתוח ובניה של אלגוריתם עצמו ומציאת כללים אשר לפיהם המערכת תפתח או תסגור את הפוזיציה.
היתרון הגדול הוא שעיסוק זה הוא פחות אמוציונלי ומאפשר לבדוק ולשפר במידת הצורך את הנוסחאות והחישובים.
מגוון האפשרויות הוא גדול וניתן לבנות כללים למקרים שונים. לדוגמה מערכות עוקבות מגמות, מערכות מסחר לתבניות קצרות טווח ומערכות ארביטראז'. בכל מקרה מערכת קבלת החלטות צריכה להתבסס על אלגוריתמים המסתמכים על פרמטרים מספריים.
 
בדיקת המערכות
הנתונים המספריים הם אבן בסיס לרוב מערכות המסחר, אבל בידודם לרוב היא משימה קשה.
כדי לבודד פרמטרים, מתבססות חלק מהמערכות על נתונים היסטוריים, ותהליך שקורה הוא התאמת הנוסחה לנתונים ההיסטוריים ומשמש בסיס לבניית ושיפור של מערכת המסחר, אך כאן גם נוצרת בעיית הגבול בין הרצת הנוסחה על נתונים היסטוריים והתאמת הנוסחה, לעומת בניית הנוסחה אשר תתן פתרון גם למסחר עתידי.
במילים פשוטות ניתן לומר שאלגוריתם טוב חייב לעבוד על הנתונים שוטפים מנקודת הפעלת האלגוריתם והלאה, כאשר בדיקה והתאמתו לנתונים היסטוריים לא בהכרח תתן נתונים אמיתיים על ביצועי המערכת. צריך למצוא את השילוב הנכון בין התאמת הפרמטרים, יציבותם ועקיבותם.
בכתבה הבאה ניכנס לשלבים בניה נכונה של מערכת המסחר ובדיקתה על נתונים שוטפים.
 
 
אופטימיזציה
אופטימיזציה של האלגוריתמים הוא נושא בפני עצמו ונבחן רבות בעבר.
אז בשביל להתחיל, צריך להגדיר מה זאת " אופטימיזציה" ולמה אפשר לעשות אופטימיזציה.
בעיקרון כל אלגוריתם המתבסס על נתונים היסטוריים או שוטפים ואמור לאחר עיבוד הנתונים לתת פלט לפי ההגדרות שלו, יכול לעבור אופטימיזציה כדי להתאים לשפר את התוצאות.
לדוגמה ניקח מערכת מסחר פשוטה של שני ממוצעים נעים אשר יכולה "לתפוס" מגמות באורך כלשהו.
ממוצעים קצרים יותר יכניסו אותנו למספר רב של פוזיציות קצרות עם המגמה, אך גם יגרמו לכניסות שב והפסדים כאשר לא קיימת מגמה מוגדרת או דשדוש.
ממוצעים ארוכים לעומת זאת, יאפשרו לנו להיכנס למגמות ארוכות יותר ופחות מושפעות מרעשים אך גם יגרמו לכניסה מאוחרת והפסד של חלק מהמגמה ה"טובה".
וכאן ניתן לעשות את האופטימיזציה של מערכת המסחר, כאשר אורך הממוצעים יותאם למצב השוק וישתנו בהתאם לנתונים המתקבלים, ע"י שינוי מספר התקופות שבהם הממוצע מחושב.
 
סיכום
ניתן לומר שבעזרת אופטימיזציה לנוסחאות פשוטות ניתן להגיע לתוצאות מרשימות ולתת פתרון טוב לתנאים שונים אשר יכולים להיווצר במהלך המסחר.
מסחר מתמטי מאפשר לעקוב אחר רצף הנתונים ולקבל החלטות רציונליות ומבוססות על תכנון מוקדם.
 
 
כותב המאמר: שפק אנדרי

בעדיבות אתר tradingsystems.co.il

 

 

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ ו/או המלצה לפעילות כלשהי בניירות ערך

מסחר אוטומטי

2011-05-16
FINBOX

 

 

 

 

מסחר אוטומטי נועד להתגבר על אחד מהחסרונות הבולטים ביותר של משקיעים וסוחרים בשוק ההון – הצד המנטאלי. שני הכוחות העיקריים המשפיעים על הסוחר ומשבשים את יכולתו לפעול באופן רציונאלי ובהתאם לתכנית המסחר שלו הם תאוות הבצע והפחד מהפסד. שני כוחות אלה גורמים למשקיעים ולסוחרים להיכנס לעסקאות שלא עונות באופן מלא על הקריטריונים שלהם, לממש רווחים בטרם עת או מאוחר מדיי, ולא לעמוד בפקודות קטיעת ההפסד שקבעו בעצמם.

במסחר אוטומטי הסוחר מסיר מעצמו כל שיקול דעת בעת המסחר, וכך מוודא שכל פעולותיו יהיו בהתאם לתכנית המסחר שלו. ניתן לעשות זאת בשתי דרכים:

 

מסחר אוטומטי ממוחשב

במסחר אוטומטי ממוחשב הסוחר הופך את תוכנית המסחר שלו לאלגוריתם ממוחשב והמחשב הוא שמבצע עבורו, באופן אוטומטי, את כל פעולות המסחר. מעבר להתגברות מוחלטת על כל האתגרים המנטאליים, מסחר אוטומטי ממוחשב מאפשר לקחת בחשבון מספר רב של שיקולים (יותר מאשר המוח האנושי מסוגל לעבד במהירות), הוצאה לפועל מהירה יותר של הפקודות, וכיסוי מספר רב יותר של שווקים וניירות ערך ולכן פוטנציאל רווח גבוה יותר.

מסחר אוטומטי ממוחשב הפך בשנים האחרונות לנפוץ מאוד, ויש המייחסים לו את רוב נפח הפעילות בבורסות המניות כיום.

 

מסחר אוטומטי ידני

במסחר אוטומטי ידני הסוחר מוותר על כל שיקול דעת בזמן המסחר, ומוציא לפועל באופן ידני עיוור את תכנית המסחר שלו. בדומה למסחר אוטומטי ממוחשב, גם מסחר אוטומטי ידני מקטין עד למינימום את ההשפעות המנטאליות על המסחר, אך בניגוד לו מגבלות המוח האנושי לגבי עיבוד נתונים ומהירות התגובה נותרות ללא שינוי.

 

מסחר אוטומטי מוותר על השימוש באינטואיציה. יש שיגידו שזהו יתרון ואחרים יראו בכך חיסרון. חיסרון ברור של מסחר אוטומטי – משני הסוגים, הוא חוסר יכולתו להתמודד כראוי עם מצבים שלא הוגדרו מראש. במצבים כאלה  רק האינטואיציה האנושית והיכולת האנושית לבצע אנלוגיה ממצבים דומים עשויים לתת מענה הולם. 

 

 

בעדיבות האתר www.bursaportal.co.il

 

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ ו/או המלצה לפעילות כלשהי בניירות ערך

בורסת תל אביב

2011-05-16
FINBOX

 

 
בורסת תל אביב היא הבורסה היחידה הפעילה בארץ למסחר בניירות ערך.
היא הוקמה בשנת 1953, ממוקמת ברחוב אחד העם בתל אביב, נמצאת בבעלות 28 גופים פיננסיים הנקראים "חברי בורסה",
פעילותה מוסדרת בחוק ניירות הערך והיא מנוהלת על-ידי הרשות לניירות ערך.
בבורסה לניירות ערך של תל אביב נסחרות מניות, אגרות חוב של חברות ושל הממשלה, אגרות חוב להמרה,
אופציות על מניות, אופציות על מדדים ועל שערי חליפין, תעודות סל, קרנות נאמנות ועוד.
בסך הכול, נסחרות בבורסת תל אביב, נכון לתחילת שנת 2011, יותר מ- 755 חברות, כאשר 25 החברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר משתייכות למדד המעו"ף. בין היתר, כולל מדד המעו"ף את החברות: טבע, כימיקלים לישראל, בנק לאומי, בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בזק, אסם, שטראוס, פרטנר תקשורת ועוד. מכיוון שמדד המעו"ף כולל את 25 החברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר, על-פי רוב הן גם בעלות נפח הפעילות הגבוה ביותר בבורסה, ולכן משקיעים רבים מעדיפים לפעול רק בהן.
מעבר למדד המעו"ף, מדדים מרכזיים של הבורסה לניירות ערך בתל אביב הם מדד תל אביב 100 הכולל את 100 החברות בעלות שווי השוק הגדול ביותר (הוא כולל בתוכו את החברות השייכות למדד המעו"ף), מדד יתר 50 הכולל את 50 החברות ביותר שלא נכללות במדד תל אביב 100, ומדדים סקטוריאליים: מדד ת"א טכנולוגיה, מדד ת"א פיננסים, מדד ת"א נדל"ן, מדד ת"א נפט וגז, מדד ת"א תקשורת ומדד ת"א ביטוח.
 
בורסת תל אביב
בבורסה נסחרות תעודות סל רבות המבוססות על מדד המעו"ף (שנקרא גם מדד תל אביב 25), חלקן מאפשרות להרוויח כשהמדד יורד ("שורט" על המדד), ואחרות ממונפות, כלומר הן מאפשרות להרוויח (או להפסיד) יותר משיעור עליית או ירידת המדד.
מגוון סוגי ניירות הערך הנסחרים בבורסת תל אביב מאפשרים, למעשה, לכל משקיע או ספקולנט למצוא את ערוצי הפעילות המתאימים לו, ולעסקים לגדר חלק ניכר מהסיכונים הכלכליים הניצבים בפניהם (למשל, שינויים בשער חליפין).

 

 

בעדיבות האתר www.bursaportal.co.il

 

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ ו/או המלצה לפעילות כלשהי בניירות ערך

ניתוח טכני - הפרקטיקה, שיעור 2 (רמות תמיכה והתנגדות)

2011-04-04
FINBOX

 

 

ניתוח טכני - הפרקטיקה, שיעור 2 (רמות תמיכה והתנגדות)


מהי רמת תמיכה ?
כשמה כן היא – מסמלת תמיכה של אנשים במנייה, כאשר המנייה מגיעה לרמה מסויימת – באים 'חבורה' של קונים אשר מאמינים כי המחיר הספציפי הינו זול ומשתלם להם לקנות את המנייה במחיר הנוכחי ולכן יש ביקוש רב ברמה הספציפית. מכאן ברמת תמיכה- גובר הביקוש על ההיצע.

מהי רמת התנגדות ?
זוהי רמה הטומנת בחובה עדר של מוכרים או חסר של קונים עקב המחיר הגבוה של המנייה.
כל פעם אשר המנייה מגיע לרמה הספציפית הזאת – נתקפת המנייה מן "פחד גבהים" וחוזרת מטה, מכאן ברמת התנגדות - גובר ההיצע על הביקוש.

כיצד תימצא רמות תמיכה / רמות התנגדות ?

יש לך 2 אופציות :

א. ידנית – תוך התבוננות על הגרף ומציאת רמות עקביות שבו ישנה תמיכה או התנגדות.
ב. בעזרת תוכנת ניתוח טכני - FxGraph Premium באתר  http://www.fxg.co.il,
התוכנה יכולה לזהות בקלות רמות תמיכה והתנגדות והצגתם על הגרף. לחץ טאב "ניתוח טכני" ובחר ב"רמות תמיכה והתנגדות".

פרקטיקה 1

קבע הוראת מכירה בעת שבירת רמת תמיכה.
alt

פרקטיקה 2
קבע הוראת קנייה בעת פריצת רמת התנגדות .
alt

שים לב

ברשותך שתי שיטות טכניות כדי לדעת האם הפריצה הינה באמת אמינה :

א. הפריצה צריכה להיות במחזור גדול מן המחזור הממוצע של המנייה. אם הפריצה באה עם מחזור קטן - סימן שזוהי אשלייה
    והפריצה לא משקפת את המציאות.

ב. כמו כן, עליך להיות עם יד על הדופק לאחר הפריצה כדי לראות האם המנייה לא חוזרת לתחום הקודם. אם היא מחזיקה
מספר ימים מעל רמת ההתנגדות - גדלים הסיכויים כי הפריצה הינה אמינה .

 

יש לשים לב: בשבירת רמת תמיכה - אל לך לקחת את הסיכון לשבירת שווא, עליך לצאת במהירות האפשרית מן המנייה.
ישנם מניות אשר התחילו להתרסק בצורה מחרידה לאחר שבירת רמת התמיכה שלהם .

 

 

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ ו/או המלצה לפעילות כלשהי בניירות ערך

ניתוח טכני - הפרקטיקה, שיעור 1 ( ממוצעים נעים )

2011-04-04
FINBOX

 

 

ניתוח טכני - הפרקטיקה, שיעור 1 ( ממוצעים נעים )

 


מהו ממוצע נע ?
ממוצע נע מוגדר על פי ממוצע היסטורי של מספר הימים שבו הוא פועל, לדוגמא : ממוצע נע 13 הינו ממוצע שערי הסגירה של 13 הימים האחרונים .


 

הממוצעים הנעים קובעים למעשה את מגמת השוק בהתבוננות די פשוטה:
אם ערך הממוצע הנע הינו מתחת לערך המנייה - זוהי מגמת עלייה.
אם ערך הממוצע הנע הינו מעל לערך המנייה - זוהי מגמת ירידה .
ליתר דיוק: הגדרת המונח "מגמה" קשור לטווח המסחר המקובל עליכם.

לאיזה טווח מסחר אתם סוחרים ? - קיבעו לעצמכם סט ממוצעים נעים אשר ילווה אתכם במהלך קבלת ההחלטות שלכם.

אני אישית עובד עם ממוצעים נעים 6,13,26 – מה שמתאים למגמות המסחר הבינוניות.

השימוש בשלושה ממוצעים נעים לצורך קבלת החלטות הינו חשוב בעיקר מהסיבות הבאות :
א. כניסה לפוזיציית לונג – רק בעת מגמת עלייה ברורה.
ב. סטופ לוס מוגדר וקצר מאוד.

 


פרקטיקה ראשונה :
קנה מנייה רק כאשר ממוצע נע 13 (בינוני) פורץ את ממוצע נע 26 (איטי) כלפי מעלה,
או כאשר ממוצע נע 6 (מהיר) חוצה את ממוצע נע 13 וגם ממוצע נע 26 מתחת לממוצעים 13 ו 6.


alt

פרקטיקה שנייה :
מכור מנייה מיידית כאשר ממוצע נע 6 (מהיר) שובר כלפי מטה את ממוצע נע 13 (בינוני) .


alt

 

*שים לב
במגמת דשדוש מתקבלים הרבה איתותי סרק מן הממוצעים הנעים ולכן יש להשתמש בכלים הנזכרים לעיל רק
בשווקים ובתקופות מגמתיות.

 

 

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ ו/או המלצה לפעילות כלשהי בניירות ערך

 

 
 
 
 
 

 

 

 • אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש מבעלי האתר.
 • אין בסקירה/מצגת זו משום המלצה לקנות את הנייר או למוכרו והעושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
 • הנתונים הבורסאיים באתר מסופקים ע"י גלובס ומוצגים בדיליי של 20 דקות.
 • נתוני סקטורים באתר מעודכנים לפי שערי סגירה יום קודם.
 • מדור "הודעות כלכליסט" מסופק ע"י כלכליסט.
 • הגרפים המנותחים מוצגים באופן רנדומאלי ואין לראות בהם מידע עדכני.
 • האתר נצפה בצורה הטובה ביותר ברזולוציה 1280x960.