הודעות כלכליסט

22/04/2012 11:51
צילום: תומי הרפז

ת"א 25 ות"א 100 עולים ב-0.7% ומדד הבנקים מוסיף 1.6%; אלווריון מזנקת ב-16% על רקע חילופי המנכ"לים; דלק נדל"ן עולה ב-15% לאחר שהודיעה כי נכון לעכשיו לא הושג הסדר עם נציגויות מחזיקי אגרות החוב; מחזור המסחר מסתכם ב-277 מיליון שקל

המסחר בבורסה של תל אביב מתנהל היום (א') בעליות על רקע המגמה החיובית שנרשמה בבורסות העולם בשישי.

מדדי מניות
ת"א 25 ת"א 100 נדל"ן בלוטק בנקים ביומד ת"א תקשורת נפט וגז

מדדי אג"ח
תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

בסקר שערך הבוקר בית ההשקעות פסגות בקרב כ-400 יועצי השקעות עולה כי 92% מהיועצים בבנקים מעריכים כי הנגיד יותיר מחר את הריבית ברמתה הנוכחית - 2.5%. תמימות דעים קיימת גם בקרב הנשאלים בסקר הריבית של "בלומברג": כל 16 הכלכלנים, ביניהם גם כלכלני פסגות, מעריכים שהריבית לחודש מאי תיוותר על כנה גם מחר, בפעם הרביעית ברציפות.

כלכלני בנק הפועלים ממליצים להעניק עדיפות להשקעה במניות החברות הגדולות, בעלות מדיניות דיבידנדים אגרסיבית, הפונות ליצוא, וכן לחברות הפועלות בענפים כגון פארמה, כימיה ונדל"ן מניב. "כמו כן, אנו ממשיכים להמליץ על הגדלת הרכיב הגלובלי בתיק המנייתי, הן לשם פיזור הסיכון בתיק, והן לשם ניצול המומנטום החיובי בשווקים אלו", הוסיפו בבנק.

קבוצת מדינות ה-G20 הודיעה לממשלות אירופה כי האחריות לתקן את משבר החובות ביבשת תלויה על כתפיהן, ואף הזהירה כי המשבר שהחל לפני שנתיים מאיים על הצמיחה העולמית. בתוך כך התחייבו השרים תחייבו להוסיף 430 מיליארד דולר לקרן המטבע הבינלאומית, לצורך מתן הלוואות חילוץ למדינות אירופה. בכך, הכפילו שרי האוצר את אמצעי הקרן המיועדים להתמודדות עם המשבר באירופה.

המסחר בוול סטריט ננעל ביום שישי במגמה מעורבת לאחר פרסום דו"חות ג'נרל אלקטריק ומקדונלד'ס. בסיכום שבועי נאסד"ק ירד ב-0.4% ודאו ג'ונס עלה השבוע ב-1.4%.

שוקי המניות באירופה ננעלו ביום שישי בעליות לאחר פרסום דו"ח אמון העסקים בגרמניה, שבניגוד לציפיות רשם עלייה באפריל, בעוד שהמדדים המובילים באסיה סיימו את השבוע בירידות.

"לאסטרטגיית צמיחה של מדינות המתבססת על עזיבת גוש היורו תוך כדי פיחות שער המטבע, יהיו עלויות מרחיקות לכת, היות והחברות בגוש נושאת בחובה יתרונות רבים", כך אמר נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, בהרצאה המרכזית בכנס של קרן המטבע הבינלאות. סוגיה נוספת אליה התייחס הנגיד הנה המידה הרצויה של הרחבה פיסקלית (תקציבית) בעת משבר וטען כי "התשובה תלויה, מן הסתם, בעומק המיתון, בגודל הגירעון והחוב ובמידת האמון לה זוכה הממשלה ערב המיתון, בשערי הריבית ושער החליפין".

מניות במרכז

הצרות של דלק נדל"ן ממשיכות. היום הודיעה החברה כי במסגרת תיק הוצאה לפועל שמנהל נגד החברה שוכר לשעבר, אשר זכאי לסך של כ-2.5 מיליון שקל מהחברה, מונה כונס נכסים על מניות אלעד מגורים הנמצאות בבעלות מלאה של החברה. בנוסף פורסם כי הפניקס דורשת מבעל השליטה בחברה יצחק תשובה, לממש מניות המהוות 25% מהונה המונפק והנפרע של אלעד מגורים. לחברת הפניקס שעבוד בדרגה ראשונה על כל מניות אלעד מגורים. בתוך כך הודיעה החברה כי לא הושג הסדר עם נציגויות מחזיקי אגרות החוב וכי נכון למועד דיווח זה לא חל שינוי בנסיבות שעל בסיסן הודיעה כי אין בכוונתה להתנגד לבקשת הפירוק כפי שהוגשה על ידי הנאמן לאגרות החוב.

"אבנר" ו"דלק קידוחים", שתיהן פועלות תחת "דלק אנרגיה" שבשליטת יצחק תשובה, הודיעו בשבת בערב על השגת המימון להשלמת פיתוח מאגר הגז "תמר".
המהלך, שנחשף ביום חמישי האחרון ב"כלכליסט" הושג הודות לקבלת הלוואה מהבנקים הזרים "ברקליס" ו-HSBC בהיקף של 902 מיליון דולר על פי החלוקה הבאה: דלק קידוחים ואבנר, שתיהן מחזיקות בנתח שווה במאגר "תמר" (15.625%), קיבלו הלוואה בגובה 400 מיליון דולר כל אחת. דור גז, שמחזיקה ב4%, נטלה הלוואה מאותם בנקים בהיקף של 102 מיליון דולר.

חברת הביטוח הראל מנהלת מגעים למכירת "חבר הבורסה" תמורת עשרות מיליוני שקלים. ל"כלכליסט" נודע כי חברת הביטוח, שבשליטת יאיר המבורגר, נענתה לפניות שהתקבלו בשבועות האחרונים מגוף שאיננו אחת חברת הביטוח המתחרות בה ובכוונתה לענות להם. "חבר בורסה" הינו תאגיד העוסק בקנייה ומכירה של ניירות ערך, בעיקר בעבור לקוחותיו. חברי הבורסה מונים 29 חברים ומתחלקים לבנקים ולחברי בורסה שאינם בנקים כמו הראל בית השקעות.

המניות אלווריון ומלאנוקס חוזרות מוול סטריט עם פערי ארביטראז' חיוביים של 19% ו-11% בהתאמה. אלווריון הודיעה הודיעה כי המנכ"ל ערן גורב, יעזוב אותה ויוחליף על ידי חזי לפיד, בעוד שמניית מלאנוקס השלימה זינוק של כ-50% בוול סטריט מאז שדיווחה על תוצאותיה לרבעון הראשון של השנה.

"אנו מורידים המלצה למלאנוקס לתשואת שוק עם מחיר יעד של 60 דולר למניה - דיסקאונט של 3% על מחיר השוק", כך כתב יונתן קרייזמן מכלל פיננסים ברוקראז' שהוסיף כי "אנו מעדיפים לקחת רווחים ולהמתין להזדמנות כניסה נוחה יותר, זאת לאחר ריצה של קרוב ל-90% ב-4 החודשים האחרונים".

דש ברוקראז' הוריד המלצה ל-HOT לתשואת חסר מכיוון ש"הסיכון סביב החברה הולך וגדל". זאת בעקבות מסמך הסדרת השוק הסיטונאי של משרד התקשורת אשר דלף לתקשורת ושצפוי לקבוע כי תבוטל האפשרות שהוענקה ל-HOT להציע חבילת טריפל, שאיפשרה לה למכור חבילות המשלבות מספר מוצרים, בהנחה יחסית על מחיריהם של אותם מוצרים לו היו נמכרים בנפרד.
22/04/2012 09:20
צילום: אי פי איי

המועמד המוביל לנשיאות צרפת דחק בבנק האירופי המרכזי להוריד את הריבית באמצעות הלוואות ישירות לחברות גוש היורו, כדי לעודד פעילות כלכלית ביבשת; סקרים מנבאים 28% תמיכה בהולנד בסבב הראשון שייערך היום, לעומת 25% לסרקוזי

כ־29% מבין 44 מיליון הצרפתים בעלי זכות הבחירה צפויים להגיע היום לקלפיות לסבב הראשון של הבחירות לנשיאות. ביומו האחרון של הקמפיין, המועמד הסוציאליסטי פרנסואה הולנד, המסתמן כמוביל, דחק ביום שישי בבנק האירופי המרכזי להוריד את הריבית באמצעות הלוואות ישירות לחברות גוש היורו, כדי לעודד פעילות כלכלית ביבשת.

"אם אנחנו סבורים כי קיצוץ ריבית הוא הדרך לצמיחה, אני בעד", אמר בראיון לרדיו הצרפתי, "אך ישנה עוד דרך: הלוואת כספים למדינות במקום לבנקים. זה לא ייאמן שבנקים מקבלים הלוואות בריבית של 1% מהבנק המרכזי ואז מלווים את הכסף למדינות, במיוחד ספרד, בריבית של 6%", הוסיף.

"הרבה יותר הוגן, יעיל ומהיר אם הבנק המרכזי יהיה המלווה של המוצא הראשון והאחרון". תקנון האיחוד האירופי אוסר על הבנק המרכזי לממן ממשלות באופן ישיר. אמירתו של הולנד גרמה לעצבנות בשווקים, ועלות ביטוח אג"ח צרפתיות נגד חדלות פירעון עלתה ב־0.10% ל־2.10%. סקרים מנבאים 28% תמיכה בהולנד בסבב הראשון, לעומת 25% לסרקוזי.
22/04/2012 08:09

במהלך דיון סביב ההתנגדות לחלוקת דיבידנד של 3 מיליארד שקל של בזק הפתיעה השופטת דניה קרת־מאיר את הצדדים: "צריך גוף בלתי תלוי שיתערב במחלוקת". היא רמזה כי מדובר בהסדר עקרוני שראוי שייושם גם במקרים דומים בעתיד

גוף אובייקטיבי יבחן את הדיבידנד בגובה 3 מיליארד שקל שבזק מחלקת במקטעים, ובכל מקטע ייבחן הנושא מחדש. זהו המתווה שהציגה ביום חמישי שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, דניה קרת־מאיר, בעת דיון בהתנגדות לחלוקה והפתיעה בכך בעיקר את אנשי בזק. הצדדים - נציגי בזק והמתנגדים לחלוקת הדיבידנד - ישובו היום לבית המשפט כדי לדון בהצעה.

המתווה עלה במהלך דיון במהלכו עלו להעיד המומחים מטעם שני הצדדים, חברת בזק והמתנגדת לתשלום הדיבידנד הנוכחי שצפוי בחודש מאי, חברת עלאן מרחצאות. חלוקת הדיבידנד החריג בגובה 3 מיליארד שקל בוצעה לאחר רכישת השליטה בבזק על ידי שאול אלוביץ' שהושלמה באפריל 2010, במסגרתה נמכר גרעין השליטה (כ־30%) לחברת בי קומיוניקיישנס המוחזקת בשרשור על ידי קבוצת יורוקום של אלוביץ', זאת תמורת 6.5 מיליארד שקל.

במרץ אשתקד אושר הדיבידנד על ידי בית המשפט אך כמה חודשים לאחר מכן הוגשה התנגדות ראשונה בטענה כי אחד מהמבחנים בחוק החברות לחלוקת דיבידנד - מבחן הרווח - אינו מתקיים במקרה של בזק.

לאחר דיון בבית המשפט שנמשך כשלוש שעות, קטעה השופטת את הדברים ואמרה: "אני עוצרת את ההקלטה ועוברת לדיון 'אוף רקורד'". היא פנתה לנציג רשות ניירות ערך, עו"ד ליאב ויינבאום ושאלה אותו כיצד הרשות מגדירה את אישור חלוקת הדיבידנד והאם אין מקום למנגנון נוסף שיבחן את הנושא. "קרה דבר בשוק ההון בשנתיים האחרונות", אמר ויינבאום, "לא סתם קופצים כאן לתיקים אחרים (כוונתו לאזכור החוזר ונשנה של חברת דלק נדל"ן — מ"ש). אנחנו מאוד נזהרים להגיד לדירקטורים כיצד לפעול, אבל הנושא צריך ללכת לכיוון של אחריות דירקטורים יותר מאשר לקניין והאם בעל השליטה יכול לשלם".

השופטת החלה להסביר את הקושי באישור הדיבידנד של בזק ואמרה: "השאלה היא מה יקרה הלאה. עד כמה אפשר לקחת כ"באפר" (חוצץ – מ"ש) לסעיף 303 (שעוסק באישור חלוקת דיבידנד) את אותה התחייבות לשלם דיבידנד נוסף. מטרידה אותי החלוקה הבאה. לא מספיק חוות דעת נוספת כאן, צריך עוד מישהו זר, חיצוני, בלתי תלוי. מישהו שכשיר להיות בוועדת ביקורת שיסתכל שוב על העניין הזה... אין לבית המשפט יכולת להתערב בשיקול הדעת של הדירקטוריון אבל צריך לשקול בכובד ראש דרך למצוא 'באפר' נוסף".

בעקבות דברי השופטת הביע עו"ד פיני רובין המייצג את בזק וגם יושב בדירקטוריון שלה, נכונות לקבל חוות דעת נוספת לפני חלוקת דיבידנד. "אני לא רוצה לבוא לבית המשפט כל חצי שנה. יש לי חגורה אבל אני רוצה שיהיה שלייקעס, ניקח עוד חוות דעת, נלך לאחד מארבעת משרד רואי החשבון הגדולים".

את ההתנגדות העזה ביותר בקרב נציגי בזק עורר עורך הדין אופיר נאור, המייצג את בעלי האג"ח, שהציע כי נאמני האג"ח יוכלו לקחת חלק בהחלטה מי יהיה הגוף או האדם שיפקח ויעניק חוות דעת. "צריך פילטר שלא תלוי בחברה", אמר נאור. לדבריו, "הקושי שלי הוא שבסוף היום, כשקורה משהו רע, אין עם מי לבוא חשבון. רק עכשיו לאחר עשור חזר מפרק קווי אשראי בלי כלום לאחר שנקבע שעבודת מעריכי השווי היתה סבירה, ושם החברה הפסידה עשרות מיליוני שקלים".
22/04/2012 07:44
צילום: shutterstock

החשיפה לחו"ל סידרה לאלטשולר שחם את ראשות טבלת התשואות ברבעון הראשון של השנה, אך הפילה אותו למקום האחרון במרץ. מנגד, אנליסט שמחזיק בחשיפה נמוכה לחו"ל וסוגר את הטבלה ברבעון, רשם בחודש שעבר את התשואה הגבוהה ביותר. שינוי מגמה?

שוק ההון הישראלי, ואיתו ענף הגמל, מסכמים רבעון ראשון לא פשוט ב־2012. על רקע הירידה ההולכת ומחריפה במחזורי המסחר, הציג השוק המקומי ביצועי חסר לעומת השווקים בעולם: בזמן שמדד S&P 500 האמריקאי רשם תשואה מרשימה של 12% בשלושת החודשים הראשונים של השנה, ומדד יורוסטוקס 50 האירופי הוסיף 4.5% למרות משבר החובות האירופי. בישראל, עלה ת"א־100 ב־4.25% בלבד. עם זאת, במרץ החלו להופיע בשווקים סימנים ראשונים לשינוי מגמה אפשרי. בעוד שהמדד האמריקאי עלה ב־2.5%, והמדד האירופי ירד ב־2.8%, השוק המקומי הוסיף 3.3%. המהפך שהתרחש במרץ ניכר גם בביצועי קופות הגמל וקרנות ההשתלמות.
ברבעון הראשון של 2012 ממשיכה מגמת הוצאת הכספים לחו"ל, כשבשונה מהעבר המגמה הורגשה גם בבתי ההשקעות שהיו ידועים כשמרנים וממוקדים בהשקעות בישראל. בעוד שאלטשולר שחם, שידוע בחשיפה גבוהה לחו"ל, הגדיל את החשיפה, גם דש קרן השתלמות, הגבירה ברבעון את החשיפה בכ־5.5% ל־25%. גידול משמעותי בחשיפה לחו"ל נרשם גם בילין לפידות, כלל, הדס ארזים ופסגות.

אלטשולר מוביל ברבעון

בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות ממשיך אלטשולר שחם לככב בראש הטבלה בתשואות הרבעוניות: אלטשולר שחם גמל רשמה תשואה של 5.21% ואלטשולר שחם יהלום 5.17%, לעומת ממוצע ענפי של 4.3%. מנגד, בתשואה החודשית במרץ צנח אלטשולר לתחתית הטבלה, עם תשואות של 0.79% ו־0.66% בהתאמה, לעומת ממוצע ענפי של 1.18%. מגמה הפוכה נרשמה בבית ההשקעות אנליסט, שהציג ביצועים חלשים בתקופה האחרונה, כשקופת הגמל שלו נמצאת בתחתית הטבלה בסיכום הרבעוני עם תשואה של 3.34%. אולם במרץ, אנליסט מוביל את הטבלה עם תשואה של 1.51%.

"סיימנו את הרבעון הראשון כפי שסיימנו את 2011", מסביר יאיר לוינשטיין, מנכ"ל אלטשולר שחם גמל, "אז היינו היחידים שהציגו תשואה חיובית. הקו שלנו, של פיזור בכל העולם, מוכיח את עצמו. החודשיים ראשונים היו חזקים במיוחד בכל השווקים, ובמרץ השוק המקומי תיקן קצת יותר, ולכן התשואה שלנו קצת פחות טובה". לראיה מצביע לוישנטיין על גיוסים בהיקף של מיליארד שקל שזרמו לאלטשולר שחם במהלך הרבעון.

לוינשטיין מעריך כי לאורך השנה יהיו תקופות שהשוק המקומי יציג ביצועי יתר על שוקי העולם, אבל מדגיש כי "זו השקעה לטווח ארוך ולא תיק נזיל מנוהל שבה הלקוח רוצה בכל יום תשואה. אני מתגאה בכך שבשנה של שוק יורד הצגנו תשואה חיובית. והשנה, כשהשוק עולה אנחנו גם יותר טובים. אנחנו נמצאים כמה שנים בחו"ל, והקו שלנו הוא פיזור וסחירות גדולים מאוד. לאורך זמן אתה צריך לדעת שאתה יכול לצאת בזמן, וככל שאתה יוצא לעולם, אתה מסתכן פחות". לוינשטיין מדגיש כי "זה לא שלא צריך להיות בארץ, אבל צריך לפזר. בארץ מחזורי המסחר היו מאוד מאוד נמוכים, ואנחנו לא חושבים שאתה צריך לשים את הכסף שלך במקום שממנו אתה לא יכול לצאת". לוינשטיין סבור שהסטת הכספים של המוסדיים המקומיים לחו"ל תימשך גם בהמשך 2012.

רפי קסל, מנהל ההשקעות הראשי של אנליסט, לא נבהל מהתשואה הנמוכה שהציגה קופת הגמל בסיכום הרבעון. "כשאנחנו בונים את הפורטפוליו, אנחנו לא מסתכלים על רזולוציה של חודש, או רבעון. הראייה היא לשנים קדימה". למרות החולשה בתקופה האחרונה, אנליסט עדיין נמצא בראש הטבלה לשלוש שנים (עם ילין לפידות) עם תשואה של 50.45% בגמל ו־47.06% בהשתלמות. "אנחנו בתהליך של הגדלת החשיפה מאפס לשליש מהתיק, בעיקר במניות אמריקאיות.

"אצלנו בולטת האחזקה הנמוכה באג"ח ממשלתיות לטווחים ארוכים ובינוניים שנסחרות בתשואה מייצגת של 0.9% לתקופה ממוצעת של 6.5 שנים, ושלא מגלמות את הסיכון הטמון בהן. אפילו וורן באפט אמר לאחרונה שהאג"ח הממשלתיות הארוכות נותנות סיכונים נטולי תשואה. יש לנו חשיפה גדולה למח"מים קצרים, כולל אג"ח קצרות ומזומנים, וחשיפה לא קטנה לאג"ח של חברות, גם בדירוגים בינוניים, שם חוסר ההתלהבות של המשקיעים אחרי המשבר יוצר פערי תשואות גדולים שמצדיקים את ההשקעה".

"הפוקוס על ארה"ב"

בית ההשקעות הדס ארזים סגר רבעון ראשון חזק עם תשואה של 5.05% בגמל ו־4.96% בהשתלמות, כשהוא מציג ביצועים חזקים גם במרץ. "המדיניות שלנו עקבית, אנחנו מאמינים בחו"ל, כשהפוקוס בעיקר על ארה"ב, בעיקר בחברות גדולות, והרבה פחות על שווקים מתעוררים ועל אירופה", אומר אילן ארצי, מנכ"ל הדס ארזים גמל, ומוסיף: "מנגד, באג"ח אנחנו משקיעים אך ורק בישראל, וכמעט רק בחברות המדורגות A ומעלה. אנחנו חושבים שהתשואות בארץ אטרקטיביות יותר, ויותר קל לנו לעקוב אחרי החברות ולגלות בעיות. ולראיה, לא היינו באף הסדר חוב בשנים האחרונות. כך אנחנו גם לא לוקחים סיכוני מטבע גדולים כמו מי שמשקיע בברזיל, וסובל מתנודתיות חריפה. בחודש שעבר זה בלט, מי שהשקיע במדינות מתפתחות בחו"ל, הציג תשואות תנודתיות מאוד".

במבט קדימה אומר ארצי כי "אף על פי שהחודש השווקים בארה"ב מציגים ביצועים פחות טובים מישראל, אנו עדיין מאמינים שהם יובילו בשנה הקרובה, ושהחברות שם מתומחרות בצורה אטרקטיבית מאוד. אמנם הקטנו את החשיפה למניות, בעיקר בנאסד"ק לאחר העליות החדות, אבל זאת משום שאנחנו צופים מימוש מסוים ונמתין להזדמנות להיכנס מחדש".

ארצי התייחס להסטת הכספים לחו"ל ואמר כי "נכון שרוב הגופים מפנים כיום יותר כספים לחו"ל, אך המהלך המשמעותי התרחש ברבעון הראשון, ולהערכתי זה הסתיים עכשיו, כשהגופים הגיעו למצב שהם רוצים". ארצי מסביר כי חלק מהמוסדיים הפנו השקעות גם לאג"ח בחו"ל, שצפויות לטענתו לרדת: "אנחנו בפוזיציית שורט על אג"ח ממשלת ארה"ב לעשר שנים. 2% הם לא תשואה של שיווי משקל".

קופות הגמל של פסגות סיכמו רבעון חיובי עם תשואה של 4.42% בגמל כללי, ו־4.34% בגדיש, קופת הגמל הגדולה בישראל. שלומי ברכה, סמנכ"ל השקעות בפסגות גמל הדגיש את השונות הרבה בין הסקטורים מתחילת השנה. "לא מספיק להסתכל על מדינות משום שהיה חוסר אחידות בין ביצועי המניות והסקטורים. סקטור הטכנולוגיה לדוגמא עשה תשואות עודפות באופן משמעותי, גם בישראל וגם בחו"ל", אמר.
21/04/2012 18:43
צילום: בלומברג

החברה מעוניינת לבצע את המכירה עד יום ב' השבוע. היקף העסקה וזהות הקונה אינם ברורים

ג'יי פי מורגן צ'ייס עומדת למכור את זרוע המסחר בתרכיזי מתכות בארה"ב, וייתכן שתודיע על העסקה כבר ביום ב', כך אמרו שני מקורות שעודכנו בעסקה.

המכירה, שצפויה להיות קטנה במונחים דולריים, צפויה להתבצע חודשים ספורים לפני תאריך היעד למכירת חלקים מפעילות המסחר של הבנק בסחורות שאינן עומדות בתקנות הפדרל ריזרב. היקף העסקה וזהות הקונה אינם ברורים.

פיליפ בייקון, המנהל את ג'יי פי מורגן מטאל אנד קונסנטרייט, אמר ללקוחות ולסוחרים השבוע בועידת CESCO של תעשיית הנחושת בצ'ילה, כי הם מקווים להודיע על העסקה עד יום ב', אמרו שני מקורות שנפגשו עם הצוות.

דוברת מטעם ג'יי פי מורגן סירבה להגיב.
21/04/2012 17:11
צילום: בלומברג

אביו של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון ניהל רשת קרנות השקעה פרטיות במקלטי מס, ובאופן זה בנה את ההון המשפחתי שחלק ממנו ירש קמרון

אביו של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון ניהל רשת קרנות השקעה פרטיות במקלטי מס, ובאופן זה בנה את ההון המשפחתי שחלק ממנו ירש קמרון — כך חושף "הגרדיאן" הבריטי.

הקרנות הוקמו במקלטי מס כמו פנמה סיטי וז'נבה, וכך נשארו מחוץ לתחום השיפוט של רשות המס הבריטית, אם כי באופן חוקי. בעת מותו ב־2010, איאן קמרון הותיר סכום של 2.7 מיליון ליש"ט בצוואתו, מתוכם קיבל קמרון 300 אלף ליש"ט. אף כי קמרון וחברי קבינט נוספים הביעו באחרונה נכונות לחשוף את דו"חות המס האישיים שלהם על רקע ביקורת ציבורית, מהלך זה לא יחשוף הכנסות מירושות.

לפי העיתון, קמרון האב ניצל אקלים חדש של השקעות שנוצר בבריטניה בעקבות ביטול רגולציות פיננסיות ב־1979, מה שאפשר להוציא כספים מחוץ לבריטניה מבלי לשלם מס. זמן קצר לאחר החלת השינוי, שנעשה תחת ראש הממשלה מרגרט תאצ'ר, קמרון האב החל להקים קרנות השקעה במקלטי מס ברחבי העולם. קמרון עזב את משרתו כברוקר בסיטי של לונדון והפך ליו"ר קרנות השקעות בג'רזי, בפנמה סיטי ובז'נבה. ברשימת עשירי בריטניה שפרסם "הסאנדיי טיימס" ב־2009 הוערך הונו של קמרון האב ב־10 מיליון ליש"ט. יצוין כי הצוואה המשפחתית, שהגיעה לידי "הגרדיאן", מפרטת רק את הנכסים של קמרון באנגליה ובוויילס, ולא במקלטי מס.

בראשית השנה השמיע דיוויד קמרון ביקורת נגד חברות המנצלות מקלטי מס. הוא ציין בכנס בעלי עסקים קטנים: "כשזה נוגע לחברות גדולות, אלה עם עורכי הדין התאגידיים המהודרים וכל השאר, אני סבור שאנו זקוקים לגישה נוקשה יותר. עלינו לוודא שהחברות הגדולות יישאו את חלקן בנטל", הדגיש.

דובר מטעם מעון ראש הממשלה, דאונינג 10, ציין כי לא יגיב לענייניה האישיים של משפחת קמרון. עם זאת, הוא ציין כי "רפורמות המס שמנחילה הממשלה מטרתן לוודא כי העשירים ביותר ישלמו שיעור הוגן של מס הכנסה".
20/04/2012 22:22
צילום: shutterstock

את השבוע סיימו החוזים העתידיים עם עלייה של 0.2%; הזהב עלה היום ב-0.2% ל-1,642.8 דולר לאונקיה אך איבד השבוע 1%

החוזים העתידיים על הנפט נסגרו היום (ו') בעליות וסיימו רצף של יומיים של ירידות. החוזים למסירה במאי עלו ב-0.8% ונסגרו ברמה של 103.05 דולר לחבית במסחר בניו יורק.

את השבוע סיימו החוזים על עלייה צנועה של 0.2%.

החוזים העתידיים על מחיר הזהב עלו מעט היום אך סיימו את השבוע בירידה של 1%. היום עלו החוזים למסירה ביוני ב-0.1% ונסגרו במחיר של 1,642.8 דולר לאונקיה. החוזים עלו על רקע הכותרות לגבי המשבר באירופה והבחירות בצרפת אבל העליות לא הספיקו כדי לשפר את הביצועים של המתכת היקרה לשבוע.

"בסופו של דבר החדשות קיימות, יש סיכונים כלכליים", אמר מיקל סמית', אנליסט לסוכנויות הידיעות. "הזהב צריך להיות גבוה יותר אבל הוא נסחר בטווח של 16 דולר במהלך השבועיים האחרונים", הוסיף.

הממשלות במדינות החברות בקרן המטבע הבינלאומית נוטות להסכים למימון נוסף בהיקף 400 מיליארד דולר לקרן כדי לסייע לה להגן על כלכלת העולם ממשבר החוב באירופה. הסכום נדון היום כעת בפגישת שרי האוצר ונגידי הבנקים המרכזיים של מדינות ה-G20 בוושינגטון לאחר שבשיחות בדרגים נמוכים יותר הוסכם על הסכום אתמול בלילה, כך לפי שני בכירים ממדינות ה-G20 אשר מסרו לבלומברג את המידע בתנאי שיישארו אנונימיים.

הכפלת יכולת ההלוואה של הקרן מגיעה ביחד עם אזהרות מצד מדינות ה-G20 כי הן אינן פוטרות את אירופה מהצורך להגביר את מאמציה לסיים את המשבר כעת בשנתו השלישית.
20/04/2012 17:28
צילום: עמית שעל

בפגישה שערכו היום בעל השליטה בדלק נדל"ן יצחק תשובה, יד ימינו עידן ולס ומנכ"ל החברה ערן מיטל עם נציגי הגופים המוסדיים הוסכם כי בעלי האג"ח ייהנו מאפסייד עתידי על 2.4% ממניות קבוצת דלק של תשובה. כמו כן מחזיקי האג"ח יקבלו תשלום במזומן של 53 מיליון שקל לעומת 40 מיליון שקל שעליהם סוכם בהסדר המקורי שבוטל. המחלוקת היחידה שנותרה היא על גובה הריבית ולגביה יימשכו הדיונים ביום ראשון

הסכמה עקרונית להסדר בדלק נדל"ן. בפגישה שנערכה היום (ו') בין בעל השליטה בחברת דלק נדל"ן יצחק תשובה ונציגי הגופים המוסדיים הושגה הסכמה עקרונית - וניכר שנסללה הדרך להסדר בחברה. ההסכמה נעשתה בין יצחק תשובה, יד ימינו עידן ולס, ערן מיטל, מנכ"ל דלק נדל"ן ומקבלי ההחלטות בחלק מנציגויות האג"ח של דלק נדל"ן. ההסכמה היא עבור שלושת סדרות האג"ח- ד', ה' וכ"ה.

בפגישה הוסכם כי בעלי האג"ח ייהנו מאפסייד עתידי על 2.4% ממניות קבוצת דלק של תשובה. שוויין של 2.4% ממניות קבוצת דלק עומד כעת על 200 מיליון שקל. במידה ומחיר המניה יעלה בעתיד, כתוצאה מתגליות הגז למשל, העלייה כולה מאותם 2.4%, תועבר לידי מחזיקי האג"ח.

כמו כן הוסכם כי מחזיקי האג"ח יקבלו תשלום במזומן של 53 מיליון שקל לעומת 40 מיליון שקל שעליהם סוכם בהסדר המקורי שבוטל. המחלוקת היחידה שנותרה היא על גובה הריבית ולגביה יימשכו הדיונים ביום ראשון.

מטרת הפגישה הייתה להגיע להסדר שימנע את פירוקה של החברה. בפגישה השתתפו שלושה נציגים של המוסדיים: יוני טל, מנהל ההשקעות של מנורה, שרון חינקיס, סגן מנהל השקעות ראשי במגדל שוקי הון, וכן אמיר הסל, מנהל חטיבת ההשקעות בהראל.

מנורה והראל הם שני הגופים שמובילים את נציגות אג"ח ה', שהיא הסדרה הארוכה והגדולה ביותר של דלק נדל"ן - בהיקף 1.4 מיליארד שקל מתוך סך החוב שעומד על 2.2 מיליארד. לפיכך, הגעה להסכמה אפשרית עמם היא הבסיס להסכמות עם כלל בעלי האג"ח. לאחרונה נחתם הסדר החוב עם נציגויות ד' וה', אולם הוא התפוצץ בשל דרישות חדשות של אנשי הנציגויות.

אתמול ערכו בעלי האג"ח מסדרה ה' ישיבה בהשתתפות חברי נציגות סדרה כ"ה, וביקשו מהמחזיקים להביע תמיכה בדרישות החדשות. סדרה כ"ה המיוצגת על עו"ד גיא גיסין ואדוארד קלר נחשבת ללוחמנית ביותר. היא מעולם לא הסכימה לתנאים שהציג תשובה, והיא זו שהגישה את בקשת הפירוק לקבוצה - בקשה שבעקבותיה ביקשה השופטת ורדה אלשיך את התייחסות סדרות ד' וה' לבקשת הפירוק לפני שתכריע אם להיענות לה. הצדדים צריכים להגיש בתחילת השבוע את חוות דעתם בנוגע לבקשת הפירוק של כ"ה, וייתכן שהפגישה היום נועדה למנוע מצב שנציגות ה' תתמוך בבקשה.
19/04/2012 15:48
צילום: בלומברג

הדולר נחלש ב-0.2% מול השקל ושערו היציג נקבע על 3.762 שקלים והיורו התחזק ב-0.1% ומוחלף תמורת 4.934 שקלים; ספרד גייסה 2.54 מיליארד יורו בהנפקת אג"ח

מגמה מעורבת במסחר במט"ח נרשצה היום (ה') אחרי הנפקת אג"ח בספרד. הדולר ירד ב-0.2% ושערו היציג נקבע על 3.762 שקלים והיורו עלה ב-0.1% ושערו היציג נקבע על 4.934 שקלים.

ספרד הנפיקה היום אג"ח בהיקף 2.54 מיליארד יורו. הביקושים הסתכמו ב-2.5 מיליארד יורו. על האג"ח לשנתיים הריבית הממוצעת בהנפקה הייתה 3.463% ועל האג"ח שהונפקו ל-10 שנים התשואה עמדה על 5.743% בהשוואה ל-5.403% בינואר.

המשבר הכלכלי הפוקד את צרפת עשוי להחזיר לשלטון את המפלגה הסוציאליסטית ובראשה פרנסואה הולנד, אחרי שלושה עשורים של שלטון קואליציות ימניות. לקראת הסבב הראשון של הבחירות לנשיאות שיתקיים ביום ראשון, הנשיא ניקולא סרקוזי עושה כל שביכולתו כדי לשכנע את ציבור הבוחרים כי הוא האיש שיצעיד את צרפת לעבר צמיחה. עד כה לא צלחו הניסיונות ומעמדו בסקרים מידרדר כאשר הלכה למעשה, סרקוזי אוחז בתואר המביש של הנשיא הכי פחות פופולרי בתולדות צרפת. 64% מהצרפתים אינם מרוצים מתפקודו, שיא שהיה שייך עד כה לוואלרי ז'יסקר ד'אסטן, שהפסיד לפרנסואה מיטראן ב־1981 בסבב הבחירות השני.

הבנקים באירופה יאלצו למכור נכסים בשווי של 3.8 טריליון דולר עד לשנת 2013 ולצמצם את היקף האשראי שהם מעניקים לממשלות כדי לאפשר לעצמם להתמודד עם המשבר הפיננסי, כך דיווחה אתמול קרן המטבע הבינלאומית.

הערכה זו היא תרחיש הקיצוון של קרן המטבע. במחקר שמפרסמת קרן המטבע נטען כי 58 בנקים אירופים כולל BNP פאריבה ודויטשה בנק יאלצו למכור נכסים, מצב שיביא לנסיגה של 1.4% בתמ"ג של גוש היורו בטווח של שנתיים. תרחיש הבסיס של קרן המטבע הוא שהמוסדות הפיננסים ימכרו נכסים בהיקף נמוך יותר של 2.6 טריליון דולר.

"אנחנו לא רואים את גוש היורו מתפרק. גם אם יהיה משבר בספרד ובהמשך ביוון, עם החוזק של גרמניה וצרפת, אנחנו רואים את היורו דווקא מתחזק. זה לא מה שמדיר שינה מעינינו". כך אמר אתמול רוני בירם, יו"ר חברת האנרגיה המתחדשת סאנפלאואר, בכנס לאנליסטים שהתקיים במלון קראון פלאזה בתל אביב.
19/04/2012 10:56
צילום: אוראל כהן

החברה דיווחה אמש על הכנסות שיא ברבעון הראשון בסך של 88.7 מיליון דולר; מניית מלאנוקס מזנקת היום בבורסה של תל אביב ביותר מ-15%

"הצמיחה הגבוהה בהכנסות מלאנוקס ברבעון מעידה על החדירה הגוברת של פתרונות החברה עתירי הביצועים לקישוריות אינפיניבנד ואית'רנט לשווקים חדשים בנוסף לשוק המסורתי של HPC בו אנו פועלים ובמיוחד לשווקי ה-Web 2.0", כך סיכם אייל ולדמן, יו"ר, נשיא ומנכ"ל מלאנוקס טכנולוגיות את תוצאות מלאנוקס לרבעון הראשון של השנה בו הציגה הכנסות שיא של 88.7 מיליון דולר.

רמי רוזן מהראל פיננסים: "התוצאות היו מעולות ועקפו את התחזיות בכל פרמטר בצורה משמעותית. החדשות הטובות הן שההמשך הולך להיות עוד יותר טוב מזה כאשר הרבעון השני צפוי להיות חזק במיוחד בזכות פרויקטים גדולים שקשורים להטמעת מערכות מבוססות שבב ה-Romley של אינטל".

"ברבעון הזה קו המוצרים המהיר של מלאנוקס (FDR) עשה קפיצת מדרגה מבחינת מכירות ואנחנו מעריכים כי הקצב הזה ימשך גם ברבעונים הקרובים. אנחנו חוזרים על המלצת תשואת יתר ומעלים את מחיר היעד ל-58 דולר למניה - מחיר הגבוה ממחיר השוק ב-35%", הוסיף רוזן.

מעלים את התחזית לשנים הבאות

יונתן קרייזמן מכלל פיננסים ברוקראז' התייחס גם הוא לתוצאות של מלאנוקס וכתב כי "לאור התוצאות החזקות, והצפי לכניסה מאסיבית יותר של מלאנוקס לשווקי ה-Big-Data והאחסון בהמשך השנה, אנו מעדכנים את התחזית שלנו לרבעון השני וצופים מכירות של 130.5 מיליון דולר, בעוד שהרווח הנקי למניה צפוי להסתכם ב-77 סנט. עבור כל 2012 אנו צופים מכירות בהיקף של 429.9 מיליון דולר ורווח נקי למניה של 2.29 דולרים. עבור 2013 ההכנסות צפויות להסתכם ב-476 מיליון דולר ורווח נקי של 2.47 דולרים למניה". בתוך כך קבעו בכלל פיננסים מחיר יעד של 57 דולר למניה - פרמיה של 33% על מחיר המניה אתמול בוול סטריט.

אביעד שימון מפסגות: "דוחות חזקים במיוחד ומעל לצפי. תחזיות החברה להכנסות ברבעון השני גבוהות משמעותית מהצפי המוקדם, עקב הכנסות מוגברות מפרויקט Romley של אינטל. פתרונותיה של החברה מספקים מענה לאתגרים הרבים הניצבים בפני ארגונים בעידן ה-big data וכבר ניכרת הטמעה מוצלחת בפרויקטים גדולים של לקוחות ה-OEM העיקריות. לפיכך, אנו מעלים את המלצתנו לקנייה במחיר יעד 58 דולר למניה".

 

 
 
 
 
 

 

 

  • אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לצלם, להקליט או להעביר בכל צורה שהיא כל חלק מן החומר אלא באישור מפורש מבעלי האתר.
  • אין בסקירה/מצגת זו משום המלצה לקנות את הנייר או למוכרו והעושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
  • הנתונים הבורסאיים באתר מסופקים ע"י גלובס ומוצגים בדיליי של 20 דקות.
  • נתוני סקטורים באתר מעודכנים לפי שערי סגירה יום קודם.
  • מדור "הודעות כלכליסט" מסופק ע"י כלכליסט.
  • הגרפים המנותחים מוצגים באופן רנדומאלי ואין לראות בהם מידע עדכני.
  • האתר נצפה בצורה הטובה ביותר ברזולוציה 1280x960.